Festetics kastély - (Szabadegyháza, Zichyújfalu) Dég, 2023.10.23.
Kellemes időt jósoltak az idő-jósok, hová is menjünk? Ja persze, ahol még nem jártunk, na de olyan hely nincs is!
Utolsó módosítás: 2023.10.28. 21:00
Na jó akkor hová? Ne legyen nagyon messze, hiszen már 18 órakor sötét van, sötétben pedig nem autózunk, akkor?
Legyen Dég, na de nem az M7-esen, mert az nem kedvenc, főleg nem egy ünnepi hétvégén. Ja egyébként október 23. Nemzeti Ünnepünk, egyáltalán nyitva lesz? Igen, azt jelezték a Facebook-on, hogy az ünnepi hétvégén is nyitva lesznek. Na jó akkor legyen Dég, az M0 - M6 útvonal jó lesz.
Mikor is láttuk elsőször?2008.06.15. - a kastély megnyitása a látogatók elött A "kastélynyitó" (2008) kiállítást rendezte: Alföldy Gábor a dégi kastély létesítményfelelőse, Műemlékek Nemzeti Gondnoksága. |
A következő alkalom ....
2014.07.26. (https://www.facebook.com/groups/BarangolasHN/posts/738640939543069/)A kastély 2001. júliusában került a Mûemlékek Állami Gondnokságának kezelésébe. Az épület azelőtt négy évig lakatlanul állt, és építészeti értékeihez mérten meglehetősen méltatlan állapotban került átadásra. A Mezőföld délkeleti részén, a magyar tengerhez közel található az egyik legszebb klasszicista kastélyunk. A Pollack Mihály által tervezett épület idillikus környezetben, több patak találkozásánál, enyhe lankán, csodás tájképi kertben fekszik. Érdekessége a parkban létesített tó szigetén álló, németalföldi stílusban épült vörös téglás hollandi ház, aminek környékét tavirózsák és hattyúk színesítik ma is. Az egykori Kék Szalon - az egyetlen, a hajdani életformát enteriőrként megidéző terem - a kastély korának megfelelő, különböző múzeumokból kölcsönzött bútorokkal és dísztárgyakkal berendezve ízelítőt ad a 19. század elejének lakáskultúrájából és a kastély egykori belsőinek stílusából. 2018. április 3-án 15 órakor került sor a Nemzeti Kastélyprogram és Nemzeti Várprogram keretében a dégi Festetics-kastély (GINOP-7.1.1-15-2015-00006) turisztikai célú fejlesztésének alapkőletételi ünnepségére. Magyarország legnagyobb angolparkja, a Szerpentin-tórendszer, a sírdomb körüli tó, valamint a tavakon átvezető gyalogoshidak a felújítás ideje alatt is zavartalanul látogathatóak. A parkban olyan botanikai értékek, történeti fák várják a vendégeket, mint a virginiai boróka, a szomorú kőris és a kocsányos tölgy. Az épületegyüttes rengeteg újdonsággal és új funkciókkal nyitja meg újra kapuit a felújítás befejezése után. |
2021.03.05. |
Tehát az előre tervezett útvonalon utaztunk - Budapest - M0 - M6 - mellékutakon közelítettük meg Dég-et a kastélyt:
A mai napot (2023.10.25.) a képek feldolgozására fordítottam, hogy elkészíthessem a képes-videót. Közben ismerkedtem a PS lehetőségeivel. Már majdnem vépgére értem a feldolgozásnak, akor a laptop feladta a bírkózást és újraindult, persze mentés közben nincsen, így kezdhettem előlről az egépszet. A mai nap küzdelmének eredményeként megismertem a PS alábbi funkcióit:- RAW fájlok megnyitása,
- Kamera mód használata, a paraméterek átvétele,
- Adobe színprofilok,
- Fehéregyensúly gyors lehetőségek,
- Képkorrekciók (expozició, kontraszt, fényesség, árnyék, fehérség, élesség, színtelítettség),
- Képkorrekciók (forgatás, vágás, geometriai torzitás kiegyenlítése),
- Exportálás JPEG-be,
- Utómunka (javítás) a PS-ben.
A képekből összeszerkesztettem a belső bemutató videót, íme:
- RAW fájlok megnyitása,
- Kamera mód használata, a paraméterek átvétele,
- Adobe színprofilok,
- Fehéregyensúly gyors lehetőségek,
- Képkorrekciók (expozició, kontraszt, fényesség, árnyék, fehérség, élesség, színtelítettség),
- Képkorrekciók (forgatás, vágás, geometriai torzitás kiegyenlítése),
- Exportálás JPEG-be,
- Utómunka (javítás) a PS-ben.
Munka közben, így készült a mennyezetről a kép (2021.) |
A munka eredménye (2021.) |
"A dégi Festetics-kastély Magyarország egyetlen látogatható klasszicista kastélya Fejér vármegyében. A kastélyt az ország legnagyobb angolparkja veszi körül.
A kastély 1810 és 1815 között gróf Festetics Antal (1764–1853) császári és királyi kamarás megbízásából épült, aki a tervezéssel az általa már korábban is foglalkoztatott neves építészt, a magyar klasszicista építészet kiemelkedő képviselőjét, Pollack Mihályt bízta meg.
A kastély több rendhagyó építészeti megoldás jegyeit viseli magán, például az ovális díszterem nem az épület központi részén, hanem egyik sarkában található, valamint a kastély főbejáratához sem lépcsősor, hanem kavicsos rámpa vezet.
A kastélyt a magyarországi szabadkőművesség titkos központjaként emlegetik, mivel több mint egy évszázadon át a kastély falai között őrizték a hazai szabadkőművesek titkos levéltárát, s az építtető, Festetics Antal maga is szabadkőműves volt.[1][2]
Festetics Andor (1843–1930) gróf és Pejacsevich Lenke (1851–1936) grófnő fia, Festetics Sándor gróf, az 1920-as években átalakíttatta, korszerűsítette a kastélyt; ekkor született a belső terek ma látható, a klasszicizmus formavilágát követő dekorációja.
A Festetics család 1944-ben elhagyta a kastélyt, amelyben hamarosan német hadikórház működött. Az 1945-ös államosítás után 1996-ig gyermekotthon működött. Az épület eredeti berendezését nem ismerjük, mivel azt a második világháború végén, illetve után elpusztították, valamint eltulajdonították.
A kastély, a parktó és a kert a Műemlékek Nemzeti Gondnoksága a Környezetenergetikai Operatív Program pályázata keretében bruttó közel 250 millió forint értékű, 100%-ban támogatott vissza nem térítendő forrást nyert el 2012-ben. 2014 szeptemberében a Forster Központ rekonstrukciós projektjének I. üteme,[3] a Közép-Európában egyedülálló, másfél kilométer hosszú tó leglátványosabb része, a kastéllyal szemközti tószakasz megújítása lezárult.[4] A történeti kert felújítása során tizenegy gyalogoshíd épült újjá az eredeti formájában, és több mint három kilométer sétaút újult meg. Az első ütemben rendezték a tó és a kastély közötti területeket, újjáépült a tó legnagyobb szigetére átvezető faszerkezetű gyalogoshíd, ezen kívül elbontották a park összképét zavaró vasbeton fürdőmedencéket és sportpályákat is.
A kastély felújítása a Nemzeti Kastélyprogram keretében2018. április 3-án 15 órakor került sor a Nemzeti Kastélyprogram és Nemzeti Várprogram keretében az alapkőletételi ünnepségre.
Ennek a nem mindennapi helyszínnek a hasznosítását teszi lehetővé az a fejlesztés, amely a GINOP-7.1.1.-15-2015-00006 projekt keretében 1,5 milliárd forint európai uniós forrásból újul meg, amelyet Magyarország Kormánya további 1 228 155 716 forintos hazai támogatással egészített ki.
A felújított kastélyt 2022. november 8-án adták át.[6]"
A kastély látogatás után a vissza (hazafelé) vezető útat azonosra terveztem, mint, ahogy ide érkeztünk. Lesz néhány úti-videóm, talán 2. - Szabadegyháza és Zichiújfalú, és akkor még 1, a kastélyról (belső képek). Úti-videó, 2.rész - Szabadegyháza
|
..... még mindig nincsen készen (!) folytatom a BLOG bejegyzés szerkesztését (visszamenőlegesen is (!) .....
Egy melléktermék (PS) használatának elindulása.
Kinagyítottam egy részletet a képből, bal oldalon az eredeti nyers, jobb oldalon a korrigált |
Ez a kép a PS-el korrigált kép |
Megjegyzések
Megjegyzés küldése