Digitális világban a mentés fontossága (2.rész)

Digitális világban a mentés fontossága (2.rész)

FRISSÍTETT Tartalom: 2024.04.22.

Amikor átálltam a képek 'RAW" formátumának, és a videók 4K felbontásának alkalmazására, tudtam, hogy a tároló helyem el fog fogyni, na, de ilyen hamar, arra akkor nem gondoltam. Múlt héten (2024.04.15) észleltem, hogy a 8TB-nyi NAS tárolón már csupán 0,6TB-nyi szabad helyem van. Akkor most mi legyen, töröljek, ne tároljak RAW formátumot?
Végül is megléptem, hogy bővítem a tároló kapacitásom 16TB-ra, na de ez meddig lesz elég?
Majd kiderül, most viszont azt kell kitalálnom, hogyan fogok wincseszeteket cserélni, úgy, hogy ne legyen adatvesztés!
Elkezdtem az átállítás! 2024.04.25. a 16TB-os NAS elkészült, rákerült a teljes tartalom, de a másolata még szinkronizálódik (még 2 nap)!

Előző frissítés dátuma: 2022.10.02.

Digitális világban a mentés fontossága 1.rész

Borzalmas, és kritikus héten vagyok (remélem valóban!) túl!

Ennek a hétnek (2022.09.27.) a keddi napján a TNAS (Tarra.Master) értesített, hogy frissíteni kéne, mert kiadásra került egy új verzió, azaz 5.0.163-ról 5.0.171-re. OK, rendben had menjen.

Na a frissítés lefutott, átvezetődött az új verzió, egészen estig eseménytelen volt a napom, működött minden.
Este mikor már nem használtam a NAS-t (hiszen a laptop már ki volt kapcsolva, hallom, hogy a NAS folyamatosan tekeri a HDD-ket (Wincseszter - Adattároló eszköz), ekkor még nem gyanítottam, hogy valami elromlott, hiszen szokta néha ezt tenni, ilyenkor tartja karban a lemezeket, mivel éppen nem szekálom semmivel sem, így ráért erre.
Na, de amikor este 22 órakkor nem állt le, és továbbra is tekergette a lemezeket, na ez már nem tetszett, hiszen 22:00 időpontban be van állítva, hogy le kell állnia és reggel 6:00 időpontban kell újra elindulnia, na ezt a parancsot megszegte, így kénytelen voltam kézzel beavatkozni, és kikapcsoltam alóla a 230V-ot. Reggel amikor elindulni kellett volna, nem indult el, ez is parancs megtagadás volt, na jó, bekapcsoltam kézzel, felállt a rendszer és folytatta ott, ahol este abba hagyta, tekergette a lemezeket és megszakadt vele (TNAS) az összes kapcsolat, még a saját PC-s vezérlő program sem tudott vele kapcsolatba lépni, na itt a vég!

Semmi gond, hiszen mindenféle biztonsági mentéseim vannak:
  • a lemezkezelés RAID1, azaz hibatűrő (!);
  • a lemezkezelés egy spaciális változatát használom (állítottam be a setup-ban): BTRFS, ez is az adatok biztonságáról hivatott gondoskodni;
  • pillanatképek készítését kértem óránként ismételve, ez is a setupban kérhető.
Nos úgy tűnik, mindezen adatbiztonsági beállításoknak köszönhetően, a TNAS mindenáron helyre akarta hozni az általa hibásnak vélt adat-tömb (HDD) helyreállítását és ahogy felállt a rendszere ezt próbálta véghez vinni, de a javítási kísérlete soha sem ért véget, 1 egész napig hagytam, had tegye, amit akar, de 1 egész nap nem volt elég neki, akkor itt többről van már szó, mint hibajavítás helyreállításról.

Megkíséreltem egy korábbi mentésről való rendszervisszaállítást, és a beállítások alaphelyzetbe hozását is, ez sem vezetett eredményre, Ő csak ragaszkodott ahhoz, hogy kijavítsa az általa hibásnak vélt adat-tömböt.
Na jó, akkor váltsak keményebb eszközökre, elvégeztem egy újratelepítést, az sem segített, kiszedtem a lemezeket és a PC-n, töröltem minden particióját a HDD-knek, és meg is formatáltam, visszatettem a TNAS-ba és új telepítést végeztem, ez a dög tette a dolgát, amivel meg volt bízva, újra és újra a helyreállítást folytatta, szóval nem boldogultam vele. Ahogy felllált a rendszere, felismerte, hogy neki van egy adat-tömbje, ami szerinte hibás, és megpróbálja azt kijavítani és helyreállítani, annyira sikeres volt e tevékenysége, hogy a törölt és formatált lemezen felismerte, hogy ezen az Ő adat-tömbje volt valamikor, és az egyik lemezen (mert 2.db. 8TB-os HDD maga a RAID1 tömb), de a HDD1-en nem sikerült neki. Itt véget ért a tudományom és feladtam, kénytelen voltam segítséget kérni, na ekkor már péntek volt.

Reggel 9 órakor felvettem a kapcsolatott a Terra.Master Support-al (csevegőben):

Reggel 9 óra idfehaza, de a távolban (Kína) már 9 órával több az idő, azaz náluk már DU 4 óra volt, az ügyfélszolgálatuk 24 órás, de a szakmai támogatás elvileg csak 9-16 óra között van (kínai időben!).

Miután 12-ig elcseverésztünk, és próbálkoztam sok javaslat szerint javítani a hibát, de ez nem sikerült, így 12 órára (saját időm, náluk már DU 6 óra!), átadtak a szakmai támogatáshoz.

Feltelepítettem a kért szolgáltató programot a saját gépem eléréséhez, hogy távolról, a segítő bele tudjon nézni a TNAS rendszerébe és így segítsen a hiba javításába.

Na neki sem sikerült belépnie a TNAS rendszerébe, mivel mikor a rendszer felált, megszakított minden külső kapcsolatot és csak saját magával foglalatoskodott, azaz a HDD1 adat-tömböt próbálta javítani/helyreállítani, de nem sikerült.

Végül a távsegítő kérte, hogy húzgáljam ki a HDD-ket a TNASból és indítsam újra a rendszert, megtettem. A TNAS rendszere felállt, de mivel nem volt benne lemez (hiszen kihúzgáltam), így itt megállt hibajelzést küldve, hogy nem talál tároló lemezt (HDD), na ekkor a távsegítő be tudott lépni a rendszerbe, nagy bazi fekete ablakban, mindenféle varázs parancsokat adott ki, kérdezett le a TOS (ez a rendszerük neve) rendszerből, nyílván megállapított valamit, mert kérte, hogy dugjam vissza a HDD2-öt, ez a jó adat-tömb, aztán megint jöttek a varázslások (linux parancsok SSH hozzáféréssel!), aztán visszadugatta a HDD1-et is, aztán megint jöttek a varázslások (valami ilyesmik):
A varázslások után, elindította az új telepítést, az elindult, és végig futott, az új rendszer felállt, megköszöntem a segítségét és további szép napot kívántam neki, és elköszöntünk, ekkor volt 15 óra, azaz a kínai időszámítás szerint 23 óra !!!

Létrehoztam az új tömböt HDD1+HDD2 RAID1-be szerkesztve, létrejött és elindult a két lemez szinkronizációja (ekkor hozza létre a RAID1 szerkezetét, azaz a 2 lemez egymásnak tükörképe lesz bitről-bitre)! Ez a szinkronizáció szombaton délelőtt.
Nos van akkor egy vadonat új TNAS-om, 8TB RAID1 kötettel, de teljesen üres, hiszen teljesen új telepítés történt, azaz a korábban rajta lévő összes adatom elveszett!!! Nos ezért használom egy másik TNAS eszközt, ezen van az egyesnek egy másolata tükörképe, valahogy igy néz ki a TNAS rendszereim és adatmentési rendszerem:
Ez a jelenlegi Adattároló rendszerem
Magán a rendszeren semmit nem kell változtatnom, csupán az új (üres) TNAS1-re vissza kell másolnom mindent a TNAS-2-ről. Ezt elindítottam még tegnap, és most is fut, még van 4:15 (négy óra 15 perc) és helyreáll az adathalmazom, újra 2 példányban lesz meg mindenem, és nem történt semmilyen adatvesztésem! Erre jó ez a rendszer, még, ha bonyolult is!

A fentieknek csupán annyi értelme van, hogy aki egy picit is ért a számítógépekhez, és vannak olyan adathalmazai (képek/videók), amiket csupán a telefonjában őriz, elgondolkozzon az adatmentés fontosságáról, mert, ha a telefonjával bármi is történik (beleesik a Dunába, vagy csupán a fürdőkádba), nos akkor gyakorlatilag mindene oda veszett!


Előzmények 2022. június

2 héttel ezelőtt szembesültem azzal, hogy az adattárolóm nem elérhető a laptopról. A jelenség érthetetlen volt számomra, mivel a laptopon a Windows11 alatti fájlkezelőben elérhetetlenné vált, ugyanakkor a TNAS rendszer WEB-es kezelőfelületén (belső 1000 Mbit, Ethernet hálózaton) minden működött, elérhető volt.

A Windows a TNAS adattárolókat Linux-SMB (samba) fájlmegosztással éri el, na de hol a hiba:
  • a TNAS-ban, vagy
  • a Windows-ban?
Mivel se Windows belső lelkületét eddig nem ismertem meg, a TNAS belső lelkülete pedig nagyon távol áll tőlem, hiszen ezekben az eszközökben Linux rendszer üzemel. Miután nem találtam megoldást (hozzáértésem hiányában), a TNAS Support-hoz fordultam segítségért. Gyorsak voltak, és távolról élérhetővé téve a TNAS rendszerét (Kinából!) megállapították, hogy nincsen semmi hiba a TNAS rendszerbe, és mivel mindkét TNAS vált elérhetetlenné, megpróbálták ráfogni, hogy a hiba a Windows oldalon lehetséges. Na ezzel nem tudtam mit kezdeni, ugye ismerős a helyzet:
Te vagy középen és a fejed felett két különböző cég azt állítja, hogy a másik cég rendszerében van a hiba, Te meg ott állsz középen és akkor most mit csináljál?

Átvágtam a gordiuszi csomót, feláldoztam a kis Netbook-omat (ASUS T102), amin Ubuntu rendszert használok, és felraktam rá egy Windows-t (eredetileg Windows-al vásároltam, így a licence megvolt hozzá). Mivel ez alkalmatlan hardver a Windows 11-re, így Windows10-et telepítettem rá. És rögtön kiderült a turpisság, hogy nem a Windows laptopomban van a hiba, hiszen 2 különböző laptop, két különböző rendszer verziója állította, hogy a TNAS SMB megosztása nem elérhető. Na újra kapcsolat a TNAS Support-tal, elmondtam, hogy mit állapítottam meg, újbóli távoli vizsgálódás, és láss csodát, a vizsgálat alatt többször is megszakadt az SMB-k elérhetősége, mindkét tároló esetében, tehát a hiba valóban a TNAS rendszerében van. Mivel a tesztelések során nem tudták megállapítani, hogy mi a hiba oka, megoldásként a TNAS eszközökben visszaállították a SMB beállításait (config) alapértelmezettre. És 2 órás tesztelést követően megállapodtunk, hogy a hiba el lett hárítva.
Működött a rendszerem 2 napig, aztán az egyik TNAS (ez volt az elsődleges tárolom) feladta a működést, nem indult el, a szokásos reggeli boot-ja során (6:00 - 22:00 közötti időben van automatikus indítás/leállás) üzemmódban, sőt azt állította a jelzőfényeivel, hogy a Wincseszter nem elérhető.

Na jól kinézek, új hiba, tényleg a Wincseszter a hibás? Betettem a tartalék TNAS wincsesztereit, ezekről is azt állította, hogy hibásak. Na ez ugye nem lehetséges, hiszen a másik eszközben működnek, tehát akkor csakis a TNAS-ban lehet a hiba. Természetesen, ahogy ilyenkor lenni szokott, az eszköz garanciája már elmúlt.

Kutakodás (Google), Fórumok olvasgatása, és megtaláltam a hiba okát. A TNAS-t úgy hozták létre, hogy az alaplapjába be van dugva egy belső USB csatlakozóba egy USB-kulcs, aminek kapacitása: 62 MB (igen hatvan-kettő Megabájt!), ez egy Linux boot, erről bootol az eszköz amikor bekapcsolják, ehhez wincseszter sem kell bele, és WEB-es felületről máris kezelhető. Nos ez az USB-kulcs meghibásodott, azaz kell készíteni egy másikat, vagy vásárolhatok Kínából. Természetesen egy új USB-kulcs létrehozása (generálása) csakis Linux rendszer alatt. Mivel az Ubuntum-at (Linux) szétbombáztam, így aztán újra telepítenem kellett egy Ubuntu-t az ASUS T102 netbookra. Ez a telepítés hozta a következő probléma csomagot, de erről később, ez is egy hatalmas történet lesz (!).
Tehát az interneten megtalált  alapján létrehoztam egy új USB-boot kulcsot, ........
Csupán ízelítő, az 1-6. pontokban leírja, hogyan kell a Windows alatt létrehozni egy Linux virtuális gépet, na ezt kihagytam és használtam az Ubuntumat!
....... majd bedugtam a TNAS-ba és bekapcsoltam, és jött a következő meglepetés, a TNAS el sem akart indulni. Na megint kutakodás, kiderítettem, hogy az alaplapon van egy picike gombelem, ami a bootolást segíti, na ez 3 V alá esett, azaz ezt is ki kellett cserélni, na végre eljutottam oda, hogy elindult a TNAS.
Most értettem meg, hogy márciusban, amikor a régi TNAS-ban cserélni akartam a wincsesztereket, miért nem akarta felismerni és elfogadni az újakat (6TB-ról 8TB-ra), már akkor is dögledezett az USB-boot, így a csak már feltelepített régi 2x4 TB (Raid0) lemezeket voltam kénytelen használni (ugyebár ennek a RAID0-nak van egy előnye és egy hátránya is: előnye, hogy 2x gyorsabb mint a RAID1, hátránya, hogy nem hibatörő tömb, ezért is szerettem volna lecserélni 2x 8TB-ra, de ez akkor márciusban meghiusúlt, és eddiga a TNAS V:3-at használtam mostanáig.
Miután a régebbi (2 fiókos) TNAS-om újra használhatóvá vált, eljött az ideje annak, hogy akkor megvalósíthassam a márciusban tervezett változtatásokat és létrehozzak egy biztonságosabb megoldást, ami a TNAS V.4 lett, ezen dolgozok még kb. 2 napig!

Anélkül, hogy elmerülnék az unalmas részletekben, néhány gondolat:
  • 4 TB-nyi adathalmazom van (170 ezer digitális képhalmaz, 600 GB-nyi videó, dokumentumok, VisualFoxPro programok, APEH vállalkozási könyvelés, stb.), szóval ekkora adatmennyiség átvitele egy helyről, egy másik helyre belső hálózaton, kb. 30-40 óra!
  • Az egész átalakítás megkezdése előtt, még létrehoztam egy végszükségleti biztonsági másplatot, ebbe 2TB-nyi adathalmazról készítettem egy mentést, ha bármi hiba bekövetkezne a másolgatások során, a legszükségesebb/legfontosabb fájljaim meglegyenek mentve, a videók túlnyomó többsége fent van a YouTube-on, így azok onnan bármikor letölthetők.
  • A NAS-1 megy folyamatosan (6:00-22:00) automatikus start/stop-al, ezen van megosztva 2 könyvtárba minden, ez elérhető a belső hálózaton (1000 MBit/s) SMS és NFS fájleléréseken keresztül és Interneten a világban bárhonnan (számomra). Jelenleg 4TB-nyi adathalmaz, tehát a kihasználtsága 50%-os, persze, ahogy a digitális világ bővül (Megapixelek emelkednek, ezzel együtt a fájl méretek is!), ez is el fog fogyni, aztán majd meglátjuk mi következik még!
  • A NAS-2 2.db. Tárolótömböt tartalmaz (6TB + 4TB), RAID1 (hibatűrő), erre naponta 2x mentem (rsync) a NAS-1 tartalmát, így minden 4 példányban létezik (RAID1-nek köszönhetően), a RAID1 hibatűrő megoldás arra is jó, ha 1 wincseszter meghibásodik a tömbben, akkor ezt kicserélve, nem történik adatvesztés.
  • Amire nem ad megoldási biztonságot, ha betörnek a lakásba, és elvisznek minden tárolót, vagy valami katasztrófa következik be (tűz), és a tárolók megsemmisülnek. Persze erre is lehetne megoldást létrehozni, pld. a másolatot (NAS-2) a lakáson kívülre kéne elhelyezni (ezt manapság felhő szolgáltatásnak nevezik), ez ma még nem olyan egyszerű megoldás (pénz és Internetes sávszélesség!), de végül is nem lehetetlen, erre ma Magyarországon nyugdíjasnak megfizethető lehetősége nincsen!
Mint írtam kb. még 2 nap és kész az új V:4 megoldásom.

Említettem, hogy volt egy másik hajcihőm is, mert, ha hiba keletkezik, akkor ezek általában halmozódva szokták egymást követni.

Ubuntu, avagy a Linux szépségei

Említettem, hogy szétbombáztam az ASUS T102 netbookom Ubuntu rendszerét, hogy a TNAS hiba megoldásában be tudjam bizonyítani az igazamat, azaz, a hiba nem az én készülékemben van/volt, hanem a TNAS-ban, ehhez egy Windows10-et telepítettem a kis netbookomra. Na jó, amikor már nem kellett ez a Windows, akkor vissza kellett állítanom az Ubuntut, hogy dolgozni tudjak (mert 78 évesen még dolgozni kényszerülök két okból:
  • a nyugdíjból nem tudnánk megélni ma Magyarországon!
  • és a munkahelyemen a főnököm nem akar még elengedni, maradjak még, na de meddig bírom még?
Tehát ugyanazt a rendszert szerettem volna használni, amit a szétbombázás előtt már megszoktam, ez speciel egy Ubuntu 2020.04 LTS volt, a telepítő USB-bootja még megvolt (ezeket meg szoktam őrizni.
Feltelepítem (ez volt 4 napal ezelőtt!), a telepítéskor hang még megvolt, de  a rendszer újrabotolásától a hang és a kamera elveszett, azaz nem működött, márpedig erre szükséghem van, hiszen a HomeOffice, na meg az egészségügyi veszélyhelyzet megköveteli, hogy távoli kapcsolatot (videó/hang) tudjak létesíteni bárkivel, akivel kapcsolatba kell kerülnöm. Csak egy példa, mér 2 éve az MSZ ISO 9001/14001/27001 külsős auditokat is ezeken keresztül végeztem (amúgy az egyik tevékenységem amit a munkahelyemen végzek), szóval nekem a videó és a hang kell.
Próbálkozások, újra telepítések, keresgélés, újra próbálkozások, aztán, mikor már azt sem tudod, mit túrtál szét a rendszerben, akkor jön a radírozás, és kezdheted elölről.
Na addig jutottam a hiba megállapításban, hogy amikor az Ubuntu bebootol az USB-ről (mint megtudtam ezt az Ubuntuban Live rendszernek hívnak, nahát mindig tanul az ember fia), van hang (hangszóró és mikrofon) és kamera is, aztán amikor újra bootol már a feltelepített rendszer elveszik minden!
Nos nem vagyok Ubuntu (Linux) guru, így segítséget hívtam az Ubuntu Magyar közössége-től a Forumon feltettem a problémámat:
Eljutottunk 96 üzenetváltásig, eredmény nélkül, de amikor már a hozzáértők is egymással kezdtek vitatkozni, na akkor kiszálltam, lezárattam a bejegyzést.
Annyi haszon volt az eszmecseréből, hogy végül is azt sikerült megállapítani, hogy amikor a rendszer telepítése folyik, akkor egy 2020 évi kernelt használ az Ubuntu, amikor feltelepszik és utána frissíti magát, na akkor egy másik kernelt használ, és ebben az új kernelben van a hiba, de a bithegyezésben már nem kívántam részt venni, végül is megtudtam mi okozhatja a hibát és ez a lényeg!
Kiderült, ami számomra sem volt újdonság, hogy az ASUS T102 tranformer mini hang kártyája (mert 2 van benne: egy önálló és egy a HDMI grafikus kártyán) driverét a kártyafejlesző/forgalmazó cég jól elbonyolította és driver támogatásban pedig elmaradtak, elvileg az ASUS csak a Windows használatát támogatja, a Linux-tól elzárkózik. Na a Windows telepítés sem egyszerű feladat ezen a gépen, az is 2 nap volt, mire, minden eszközt sikerült feléleszteni és megtalálni hozzá használható Windows-os drv-ket.
A Ubuntu 2022.04 TLS is kiadásra került, korábban már próbálkoztam ezzel is, de ugyanaz volt a jelenség a Live rendszerben volt hang, az újrabootás során elveszett.
Mivel tudtam, hogy a frissítések során lecseréli a rendszer a kernelt, erre építettem, mivel úgyis újra kellett küzdenem a telepítést, úgy döntöttem, megpróbálom az újat, legfeljebb nem engedem a kernelt lecserélni, vagy visszaállok a régire, ha nem működik. Az Ubuntu Forumon való csevejből már tudom, hogy a kernel frissítések során a biztonsági részeket visszamenőlegesen is javítják a korábbi kernel verziókban, tehát nagy hiba nem lesz.
Szóval felraktam a 2022.04 LTS rendszert, a telepítés során Internetről lekapcsolva, azaz a feltelepített rendszer az eredeti (kezdő) kernel-el ment fel (V:5.15.0-25), az újrabootolás előtt a telepítés végén volt hang, FANTASZTIKUS, eddig szuper! Újrabootoltam (többször is) a hang megmaradt, na ráengedtem a frissítéskezelőt, ez lecserélte a kernelt a legújabbra, V:5.15.0-37 lett, és láss csodát megmaradz a hang, tehát mindössze 2 napot kellett rááldoznom, hogy újra működik és használható a kis munkaeszközöm az ASUS Tranformer Mini T102, Ubuntu 2022.04 LTS rendszerrel, újra tudom használni a munkámhoz, amivel a pénzt tudom keresni a megélhetéshez.


Itt a vége, fuss el véle!
De jó azoknak a Jánosbácsiknak és Marinéniknek, akiknek nem kell ezekkel a digitális baromságokkal foglalkozniuk, de irigylem Őket!




Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Németország, Königsee

Magyar Állami Földtani Intézet

Nemzeti Kastély Program I.Ütem lezárása (2023.12.17.) állapotok, tapasztalatok