Nyáregyháza
Nyáregyháza története
Utolsó frissítés: 2021.11.01.
"Hogy kerül a csizma az asztalra" - kérdezhetitek, két okból is: van kastélya, kúriája, és Fiam néhány éve erre a településre költözött.
Saját WEB oldalamon olvashattok Nyáregyháza nevezetességeiről.
A képalbum megnyitásához kattintson a képre |
Nyáry Pál politikus
Nyáregyháza nevezetességei
Református-evangélikus közös templom, Nyáry Pál u. 28.
Az evangélikusok és a reformátusok által közösen használt templom késő barokk stílusban - homlokzat előtti toronnyal - épült a XIX. század végén.Az evangélikus oltár a szószék mellett áll, és a református istentiszteletek alatt letakarják. Amikor az evangélikusok használják a templomot, az oltárt a szószék elé húzzák, és a helyére a református úrasztalát helyezik el.
Református templom - Felsőnyáregyháza
A mindössze 40 ülőhelyes kis templom az 1980-as években épült az 50 évvel "öregebb" harangtoronyhoz.Különlegessége, hogy a tornyában lévő kisebb harang (1826-ban öntötte Eberhard Henrik, Pesten) eredetileg Nyáry Pál gazdaságában volt munkára hívó harang, melyet az étkezések idején is megkondítottak. Ez a harang kisérte utolsó útjára 1871. április 24-edikén Nyáry Pált, az 1848-as forradalom egyik vezéralakját. Nyáry Pál 1871-ben Pesten vetett véget életének, majd szülőfaluja mellett temették el, s akkor töltötte be a harang ezt a szomorú szerepet.
Római Katolikus templom
Az egykori Wekerle-kúria (Jézus szíve-plébánia), Dózsa György u. 5., telefonszám: 29 / 490 - 010, kapcsolattartó: PlébániahivatalAz egykori Wekerle-kúria klasszicista stílusban épült 1830-ban. Wekerle Sándor miniszterelnök a XIX-XX. század fordulóján vette meg a kúriát Fabiny Teofiltól, a Tisza kormány egykori igazságügy-miniszterétől.
A II. világháború után, templom hiányában, a katolikusok kapták meg az épületet, és ma is római katolikus plébánia és misézőhely.
Nyáry-kúria, Dózsa György u. 30.
Mannó-kastély, Dózsa György u. 30.
Nyáry Pál mellszobra, Nyáry Pál út 20.
A róla elnevezett iskola előtt áll a település legkiemelkedőbb személyiségének, Nyáry Pálnak (1806-1871) mellszobra.
Nyáry Pál sírja
Az első nagy magyar primadonna, Európa több nagyvárosában is fellépett a XIX. század közepén. Szobra szerelmének, Nyáry Pálnak a szülőfalujában áll, a helyi általános iskola előtt.
A színésznő nemcsak énekhangja miatt volt ismert, hanem a Nyáry Pál alispánnal, a reformkor meghatározó politikusával folytatott viharos szerelme miatt is. Halála után a művésznőt Nyáry Pál szülőfalujában, Nyáregyházán temettette el, sírja a községet határoló, parkosított akácerdőben található. Kapcsolatuk hosszú ideig foglalkoztatta a reformkori nemesi közvéleményt.
A temető melletti platánsor végén, a községet határoló, parkosított akácerdőben található Schodelné Kiss Rozália, az első nagy magyar primadonna (1811-1854) sírja.
Ezredvég Múzeum és Babagyűjtemény, Náry Pál u. 37.
Külső hivatkozások:
- Teljes képalbum megnyitása
- Egy összefoglaló FB-képalbumom a MuemlekekForuma csoport oldalon
- Wikipédia
- Nyáregyháza története
Megjegyzések
Megjegyzés küldése