Nagycenk - Széchenyi kastély

Nagycenk, Széchenyi kastély

Utolsó frissítés: 2021.11.22.

9485 Nagycenk, Kiscenki út 3., Győr-Moson-Sopron megye
GPS: N 47.607148, E 16.704327
A teljes képalbumhoz kattintson a képre

Erről a kastélyról sem jut mindenkinek eszébe, hogy benne a Múzeumon kívül kastélyszálló is üzemel(t), sőt a kastély mögötti parkba sem jutnak el sokan, megelégszenek a Múzeum megtekintésével, van még egy "Lovas kiállítás" is, ezt még Én sem láttam. Sőt egy kis gyaloglással a Széchenyi Mauzóleum is meglátogatható.

A kastély története  

A mai műemlék magját adó épületet a 16. század végén a Nádasdyak birtokolták, akik zálogba adták a Joó, a Hettyey, az Andy és a Szegedy családoknak. 1678-tól a Széchényi család birtokolta a kúriát, amelyet gróf Széchényi Antal 1758-tól barokk stílusú, manzárdemelettel ellátott kastéllyá építtetett át. Gróf Széchényi Ferenc 1799-től kezdve klasszicizáló későbarokk stílusban kibővíttette a kastélyt, ekkor építették fel a korábbi manzárdemelet helyére az első emeletet.

Gróf Széchenyi István 1834-től a mellékszárnyakon jelentős bővítéseket, átalakításokat végeztetett, és a kor legmodernebb technikai vívmányaival látta el a rezidenciát. Az eredetileg barokk stílusban megépült kastély többszöri átépítés után, Széchenyi István gróf idején nyerte el ma is látható, az 1980-as években restaurált külső arculatát. Az eredeti terveket Franz Anton Pilgram (1699-1761) Széchényi Antal gróf és felesége, Barkóczy Zsuzsanna megbízásából készítette. A terv azonban nem valósult meg, de irányt szabott az 1750 körül befejeződött építkezésnek. Ekkor készült el a nagyméretű Széchényi-Barkóczy egyesített családi címer és a párkányon körbefutó dombormű, rajta az 1750-es évszámmal. Széchényi Antal utódaként, mint egyetlen életben maradt férfi családtag örökölt, így a Nemzeti Múzeumot alapító Széchényi Ferenc (1754–1820) lett a kastély tulajdonosa. Értékes műgyűjteményt és könyvtárat hozott létre, amit 1802-ben felajánlott a magyar nemzet javára, és ezzel ő lett nemcsak a Magyar Nemzeti Múzeum, de közvetve az Országos Széchényi Könyvtár alapítója is.

A kastély az 1944. december 6-i angol légitámadás során a parkba hullott bombák miatt az épület légnyomásos sérüléseket szenvedett, aminek során ablakok törtek ki és cserepek estek le a tetőről, amit azonnal kijavítottak.

A kastély újjáépítése a háborús pusztulása után sokáig váratott magára.
Az sem dőlt el hosszú ideig, hogy a felújítást követően milyen funkcióra lesz alkalmas az egykori grófi lakóhely. A rekonstrukciós munkák 1969-ben kezdődtek, és addigra kialakult, hogy Széchenyi István életével foglalkozó kiállítás kap helyet az épületben. A Széchenyi István Emlékmúzeum gyűjteménye a legnagyobb az országban, amely egy történelmi személynek állít emléket. A főépület felújítása 1973-ban, a Széchenyi-szárnynak nevezett nyugati épületrész 1985-ben készült el, már bőven ráférne egy újabb külső rendbetétel, ezt nagy csinnadrattával "az alapkő letétellel" még 2015 áprilisában a kulturális kormányzat el is indította, nagy látszatát nem tapasztaltam az utolsó látogatásom során, málladozó külső vakolat, főleg a hátsó homlokzatokon!

A Múzeum a kastély főépületében, a földszinten Széchenyi István életének emlékeit állították ki, és az emeleten folytatódik. Itt látható, pl. Széchenyi miniszteri dolgozószobájának berendezése, amelyet a Magyar Tudományos Akadémia bocsátott a múzeum rendelkezésére.

Forrás: http://mno.hu/grund/megujul-a-nagycenki-szechenyi-kiallitas-1234058 2014. június 28., szombat 11:53 , szerző: Kő András A nagycenki Széchenyi-kastély állandó kiállításának megújítását tűzte ki célul ezen a tavaszon az új gazda, a Magyar Nemzeti Múzeum. Az elmúlt év eleje óta ugyanis ők vették át a „legnagyobb magyar” életét és munkásságát bemutató tárlat – és az annak otthont adó középső kastélyépület – gondozását. A kastéllyal szemközti parkoló(nak nevezett hely), a "Múzeum vasút" végállomásánál, a parkoló elején, jól láthatóan hatalmas (kormányzati propaganda jóvoltából) óriásplakát tábla hirdeti, hogy 1,6 milliárd forintos felújítás történt a turizmus javítása érdekében, a kastélyban és környezetében, beleértve a Mauzóleumot is. Forrás: http://www.szechenyiorokseg.hu/ Széchenyi István születésének 225. évfordulóján új állandó kiállítással tiszteleg a nagycenki Széchenyi István Emlékmúzeum „a legnagyobb magyar” életműve előtt. A szeptember 21-én, nemzeti történelmünk egyik legnagyobb alakjának születésnapján megnyíló tárlat címe: „Megint, s megint szünetlen” – Széchenyi napjai. A megnyitó ünnepségen avatták fel és áldották meg a Széchényi-család megújult kastélykápolnáját is.

Nemzeti Kastélyprogram és Nemzeti Várprogram

Projektazonosító: GINOP-7.1.1-15-2016-00011
Támogatás összege: GINOP: 2.562.320.551 Ft Hazai forrás: 412.580.000 Ft

Projekt célja: a nagycenki Széchenyi-kastély turisztikai és infrastrukturális fejlesztés célja hogy gróf Széchenyi István életéről és munkásságáról egy méltó nemzeti emlékhely kerüljön létrehozásra. A multifunkcionális kulturális és turisztikai vonzerő megalkotásával, az élményalapú kiállítások berendezésével a műemléképületekhez kapcsolódó történeti és környezeti értékek megőrzése fenntarthatóvá válik. A Széchenyi-életmű sokrétűsége lehetővé teszi egy gazdag tematikájú kiállítás megrendezését, amely alapvetően két részre tagolódik majd a kastélyegyüttes két épületszárnyában. Az Öregkastély Széchenyi legjelentősebb alkotásait mutatja be az érdekességek mentén, de itt kap helyet a család-, a birtok- és a kastélytörténeti rész is. A Széchenyi-szárny az otthon tematikát dolgozza fel, ennek megfelelően enteriőr-szerűen lesz berendezve.

Alapkőletétel a nagycenki Széchenyi-kastély turisztikai célú fejlesztése alkalmából, 2021. január 22-én, pénteken 13.00 órakor rendezték meg.

A Széchenyi-örökség látogatható helyszínei: Széchényi-mauzóleum, Hársfasor.
A Széchenyi-kastély a felújítási munkálatok ideje alatt zárva tart.

Külső hivatkozások

2006.

  


  

  

  

  

2015.

  

  

  

  

2017.

  

  

  

  

 


 

Széchenyi Mauzólaum - 2017.


  

  



Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Németország, Königsee

Magyar Állami Földtani Intézet

Nemzeti Kastély Program I.Ütem lezárása (2023.12.17.) állapotok, tapasztalatok