Fehérvárcsurgó - Károlyi kastély

Fehérvárcsurgó, Károlyi kastély (Károlyi József Alapítvány)

Utolsó frissítés: 2021.11.13.

8052 Fehérvárcsurgó, Petőfi u.2., Fejér megye
GPS: N 47.287752,E 18.265222

 

A képre kattintva megtekintheti a teljes képalbumot

A kastély története

A Fehérvárcsurgói kastélyt magába foglaló birtok története meglehetősen régre nyúlik vissza, s az évszázadok során többször is gazdát cserélt.

1690-ben jelentek meg a Hochburgok, mint Csurgó birtokosai, őket pedig a Berényi és a Perényi-család követi a birtokosok sorában. 1834-ben Perényi Imre báró elzálogosítja a Csurgói birtokot Károlyi György grófnak, ami 1853-ban, vásárlás útján, végleg a Károlyi család bírtokába került.

A még ma is álló kastélyépületet a Perényi Imre bárótól megvásárolt és lebontott kúria helyén kezdték el építeni 1844-ben. Károlyi György gróf pesti palotájának befejezése után Csurgón teremtette meg leszármazottjainak vidéki rezidenciáját.

A Csurgói kastély átépítése 1844-1851-52 között annak a Heinrich Kochnak a tervei alapján történt, aki az angol-klasszicista stílusú pesti Károlyi-palota átépítését is végezte. A Bécsben élő építészt a helyszínen Ybl Miklós képviselte, aki, mint a Károlyi-család alkalmazott építésze csak a művezetéssel kapcsolatos tervezésben vett részt.
Az újonnan megépített kastély U alakú épületében az emeletes középrészhez kétoldalt oszlopos, földszintes szárnyak kapcsolódnak. Ezek végében egy-egy pavilon áll. Az északi pavilonban található a kápolna. A főépület és az oldalszárnyak díszudvart zárnak körül.

Gróf Károlyi György 1877-ben bekövetkezett halála után Csurgót a másodszülött fiú, Károlyi Viktor örökölte, korai halála után pedig a kastély tulajdonosa idősebbik testvére, Károlyi Gyula lett. Az ő idősebbik fia volt Károlyi Mihály a fiatalabbik pedig Károlyi József, aki a jelenlegi vagyonkezelő nagyapja volt.

A kastélyt a családnak 1944-ben el kellett hagynia. A háború alatt katonák használták.

A világháború befejezése után a kastélyt és a birtokot elveszik a Károlyi-családtól és kártérítés nélkül államosítják. 1946-tól a Fővárosi Gázművek kapta kezelésbe, ekkor üdülőként hasznosították. 1949-ben görög gyerekek menekültotthonának jelölték ki, ezt követően pedig 1955-től a megye gondozásában magyar gyerekek nevelőotthonaként funkcionált, majd 1979-ben leromlott állapota miatt kiürítették. 1980-ban kezdődtek meg az állagmegóvási munkák.

A rendszerváltozást követően a kastély állami tulajdonban maradt. Az állam tulajdonosi jogát a Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI, azóta megszüntetett szervezet) gyakorolta. A kastély sorsában jelentős változást az 1994-95-ös esztendők hoztak: ekkor az ingatlan kezelői jogát megkapta a Műemlékek Állami Gondnoksága (MÁG, azóta megszüntetett szervezet). Elkészítették az épület felújítási programját, új lendületet vett az állagmegóvás és az elvadult kastélypark rehabilitációja.
1994-ben létrejött Károlyi József Alapítvány, amely a család kezdeményezésével alakult meg. Céljaként "Európa felé való nyitásnak" kiemelt szolgálatára szánja.

1997-ben a Párizsban élő Károlyi György által létrehozott Károlyi József Alapítvány és a MÁG együttműködési szerződést kötött a kastély közös felújítására és hasznosítására. Az Alapítvány által kidolgozott tervezet Kulturális Találkozó Központ kialakítását célozza meg, mely egybeköti a műemlék kulturális jellegének a megőrzését és a felújításához, fenntartásához nélkülözhetetlenül szükséges, árbevételt biztosító szállodai és vendéglátási tevékenységet. 2007-ig helyreállították a két pavilont és két szárnyat, majd 2011-ben a főépület is átadásra került. 2013 - a kastély felújítása befejeződött, a kastély körüli közvetlen park is helyreállításra került, az étterem és a szálloda egész évben üzemel.
2015 - elkezdődött a park helyreállítása (I.ütem), amely 2016-ban átadásra került.

 

Nemzeti Kastélyprogram és Várprogram

Projektazonosító: GINOP-7.1.1-15-2016-00017
Támogatás összege: GINOP: 1.500.000.000 Ft Hazai: 394.490.000 Ft

Projekt célja: A projekt célja olyan minőségi, komplex turisztikai termék kialakítása, – összhangban a Kulturális Találkozó Központok Nemzetközi Kartájában foglaltakkal – amely a térség turisztikai vonz erejét jelentősen megnöveli, hozzájárulva a régió arculatának alakításához, a régió markáns turisztikai fogadóhelyszínévé válva. Emellett cél a kapcsolódás a Nemzeti Kastélyprogram komplex hálózatos fejlesztési kitűzéseihez, azaz a kastély attrakcióinak olyan irányú fejlesztése, hogy az egyes hálózatos együttműködéseknek köszönhetően a régió egészében olyan turisztikai elemek kihasználtságát erősítsük, mint pl. a lovasturizmus, a zeneturizmus vagy a klasszikus művészettörténeti turizmus elemei.
A projekt keretén belül felújításra kerül az egykori istállóépület és környezete, ahol családtörténeti, kastélytörténeti és zenetörténeti kiállítás, rendezvényterem, kávézó és élménykert kerül kialakításra, valamint a kastély főépületében történeti játéktér, gyerekfoglalkoztató, történeti enteriőrök és új családtörténeti kiállítás kerül kialakításra.

2020. november 5-én, 11.00 órakor rendezték meg – a Nemzeti Kastélyprogram és a Nemzeti Várprogram keretében – a Fehérvárcsurgói Károlyi-kastélynál az istállóépület felújításának kezdetét jelentő ünnepélyes alapkőletételt.

Projektelemek:

  • Az egykori istálló és környezetének helyreállítása, illetve az épületen belül élményelemekkel bővített turisztikai bemutató tér kialakítása közösségi kulturális funkciókkal
  • Az épületben kialakításra kerül kávézó, gyerekbarát helyiségek vizesblokkok.
  • Az egykori istállóépület mellett található a volt kertészház, mely részben megőrizné a felújítás során az eredeti funkcióját, gyógy- és fűszernövények növényháza kerül kialakításra.
  • Az istállóépület mögötti egykori gazdasági területen szabadtéri élménypark épül, mely a szabadidő aktív eltöltését biztosítja minden korosztály számára.
  • A hálózatos fejlesztések szempontjából jelen fejlesztés a színházi előadások és az élmény elemek miatt művészet turisztikai és élményturisztikai szempontból is kapcsolódik a régiós programokhoz.
  • A korábban felújított kastély egyes tereinek a kastélyhoz és a családhoz köthető történeti bútorokkal, műtárgyakkal történő berendezése, illetve installációkkal történő funkcióbővítése
  • Egykori istálló épület helyreállítása
  • A helyreállítás során sor kerül a padozat, a tetőtér és a beépítetlen területeken a padlásfödém hőszigetelésére.

 

Külső hivatkozások

2007-2009.


  

  


  

  

  

2013-2016.


  

  


  

  

  

  

  

  

  

  

  

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Németország, Königsee

Magyar Állami Földtani Intézet

Nemzeti Kastély Program I.Ütem lezárása (2023.12.17.) állapotok, tapasztalatok