Dég - Festetics kastély

Dég - Festetics kastély

Utolsó frissítés: 2022.11.07.

8135 Dég, Hunyadi út 1., Fejér megye
GPS: N 46.875850,E 18.434780 

A képre kattintva megtekintheti a teljes képalbumot

FIGYELEM! A felújítás utáni újranyitás: 2022.11.09.
Felhívjuk kedves vendégeink figyelmét, hogy a kastély kizárólag előre bejelentkezéssel látogatható. Időpontfoglalás online, valamint a helyszínen lehetséges.

A Kastély története

A kastély 1810 és 1815 között gróf Festetics Antal (1764–1853) császári és királyi kamarás megbízásából épült, aki a tervezéssel az általa már korábban is foglalkoztatott neves építészt, a magyar klasszicista építészet kiemelkedő képviselőjét, Pollack Mihályt bízta meg.

A kastély több rendhagyó építészeti megoldás jegyeit viseli magán, például az ovális díszterem nem az épület központi részén, hanem egyik sarkában található, valamint a kastély főbejáratához sem lépcsősor, hanem kavicsos rámpa vezet.

A kastélyt a magyarországi szabadkőművesség titkos központjaként emlegetik, mivel több mint egy évszázadon át a kastély falai között őrizték a hazai szabadkőművesek titkos levéltárát, s az építtető, Festetics Antal maga is szabadkőműves volt.

A klasszicista épület és a hozzá tartozó festői angolpark az utóbbi időben több népszerű filmből is ismerős lehet: itt forgatták a Kincsem című magyar romantikus kalandfilm számos jelentét – amelyben a főépület mellett a kiskastély és Hollandi-ház is felbukkan – és A vörös veréb című amerikai kémthriller egyes részeit is Jennifer Lawrence és Jeremy Irons főszereplésével.

A dégi Festetics-kastély hazánk jelentős klasszicista együttese, egyben egyik legkorábbi klasszicista kastélyunk. „Portikuszos” középrésze nagyon hasonló a budapesti Nemzeti Múzeuméhoz. A hasonlóság persze nem véletlen, hiszen mindkettőt Pollack Mihály tervezte.

A Festetics család 1769-ben szerzett földterületeket Dégen és környékén, ahol hamarosan hozzá is kezdtek az uradalmi központ kiépítéséhez. A birtokot alapító Festetics Lajos fia, Festetics Antal császári és királyi kamarás döntött úgy, hogy a családhoz méltó otthont építtet. Az ország leggazdagabb köznemese vagyonát a napóleoni háborúkban szerezte: a katonaságnak szállított mezőségi gabonát. Pollack egy háromszintes U alakú épületet tervezett, amely 1810 és 1815 között épült fel. A Nemzeti Múzeum történelmi nevezetességű lépcsőjével ellentétben Dégen kavicsos rámpa vezet a parkba.

Festetics Andor (1843–1930) gróf és Pejacsevich Lenke (1851–1936) grófnő fia, Festetics Sándor gróf, az 1920-as években átalakíttatta, korszerűsítette a kastélyt; ekkor született a belső terek ma látható, a klasszicizmus formavilágát követő dekorációja.

A Festetics család 1944-ben elhagyta a kastélyt, amelyben hamarosan német hadikórház működött. Az 1945-ös államosítás után 1996-ig gyermekotthon működött. Az épület eredeti berendezését nem ismerjük, mivel azt a második világháború végén, illetve után elpusztították, valamint eltulajdonították.

A kastély 2001. júliusában került a Mûemlékek Állami Gondnokságának (már megszüntették) kezelésébe. Az épület azelőtt négy évig lakatlanul állt, és építészeti értékeihez mérten meglehetősen méltatlan állapotban került átadásra.


A Pollack Mihály által tervezett épület idillikus környezetben, több patak találkozásánál, enyhe lankán, csodás tájképi kertben fekszik. Érdekessége a parkban létesített tó szigetén álló, németalföldi stílusban épült vörös téglás hollandi ház, aminek környékét tavirózsák és hattyúk színesítik ma is. Az egykori Kék Szalon - az egyetlen, a hajdani életformát enteriőrként megidéző terem - a kastély korának megfelelő, különböző múzeumokból kölcsönzött bútorokkal és dísztárgyakkal berendezve ízelítőt ad a 19. század elejének lakáskultúrájából és a kastély egykori belsőinek stílusából. A "kastélynyitó" (2008) kiállítást rendezte: Alföldy Gábor a dégi kastély létesítményfelelőse, Műemlékek Nemzeti Gondnoksága.

A kastély, a parktó és a kert a Műemlékek Nemzeti Gondnoksága (már megszüntették) a Környezetenergetikai Operatív Program pályázata keretében bruttó közel 250 millió forint értékű, 100%-ban támogatott vissza nem térítendő forrást nyert el 2012-ben.


2014
szeptemberében a Forster Központ (már megszűntették) rekonstrukciós projektjének I. üteme, a Közép-Európában egyedülálló, másfél kilométer hosszú tó leglátványosabb része, a kastéllyal szemközti tószakasz megújítása lezárult. A történeti kert felújítása során tizenegy gyalogoshíd épült újjá az eredeti formájában, és több mint három kilométer sétaút újult meg. Az első ütemben rendezték a tó és a kastély közötti területeket, újjáépült a tó legnagyobb szigetére átvezető faszerkezetű gyalogoshíd, ezen kívül elbontották a park összképét zavaró vasbeton fürdőmedencéket és sportpályákat is.

 

Nemzeti Kastélyprogram és Nemzeti Várprogram (2018)

Projektazonosító: GINOP-7.1.1-15-2015-00006
Támogatás összege: GINOP: 1.723.500.000 Ft Hazai: 1.522.155.591 Ft

Projekt célja: az 1,5 milliárd forintos Európai Uniós támogatás lehetővé teszi a kastély részleges felújítását, illetve hatalmas méretű angolparkjában több szabadtéri fejlesztést is. Megújul a klasszicista stílusban épült Festetics-kastély, a Hollandi-ház, rózsakert és egyéb kerti építmények, valamint gépkocsi-, autóbusz-, kerékpárparkoló épül a látogatófogadás fejlesztése érdekében. A kastély kiállítótermei „A klasszikus műveltség és a szabadkőművesség kastélya Dégen” című kiállításnak ad otthont.

2018. április 3-án 15 órakor került sor a Nemzeti Kastélyprogram és Nemzeti Várprogram keretében a dégi Festetics-kastély turisztikai célú fejlesztésének alapkőletételi ünnepségére.

Az épületegyüttes rengeteg újdonsággal és új funkciókkal nyitja meg újra kapuit a felújítás befejezése után. A felújítás utáni újranyitás: 2022.11.09.

 

Saját tapasztalat

2008. – Első alkalommal ekkor láttuk a kastélyt kívül/belül, parkostól. Ekkor az un. „Kastélynyitó” keretében ünnepélyes keretek között volt látogatható.


2014.
- Kíváncsiak voltunk a kastély park felújítás eredményére. Ugyebár a kastély park tó felőli részét újították fel I.ütemként, még további 2 ütem lesz, ősszel kezdik majd és 2015 végére készül el. Őszintén, szép munkát végeztek, de azért lenne néhány észrevételem.

  • Az összkép nagyon jó, szép munkát végeztek, de nem gondoltak a parkot használókra, az új sétautak mentén sehol egy pad, ahol le lehetne ülni és gyönyörködni a parkban.
  • Ugyanígy sehol egy WC, pedig ez egy szükséges (rossz) objektum, biztosan jól el lehetne álcázni.
  • A tó vize kezd erősen zöld habbal telítődni, lehet, hogy nem került megoldásra a víz cseréje, ha ez így van, akkor hamarosan fog állaga romlani.
  • A településre vezető úton, se magán a településen belül, sehol egy útbaigazító tábla, hogy merre keresse a látogató a kastélyt és a parkot.
  • A parkolásra igazán nincs megoldás, oda áll a vendég ahova gondolja a fák alá, csupán a kastélyhoz vezető út van "elbarikádozva" egy lánccal, meg egy őrrel, ez nem igazán megoldás, lehet, hogy ezzel kellett volna kezdeni, ha látogatókat szeretnének fogadni, ha rendezvényekben is gondolkodnak (pedig kellene rászervezni, ennek sem érzékelem semmi nyomát), a népszerűsítés nagyon alacsony színvonalon megy!

2021.03.05. - A látogatásra a NÖF (Miniszterelnökség) engedélyével került sor.

Információk: a kastély parkja látogatható. A műszaki átadás megtörtént, a belső kész, kitakarítva, a csillárok még felszerelésre várnak. Az üzemeltető létszám feltöltés alatt (új munkahelyek jönnek létre). Gazdag kiállítási anyag lesz a kastélyban és a Hollandi házban is. Lesz kávézó és ajándék bolt is.

  • A parkban is történtek változások, a 2014-ben hiányoltak pótlásra kerültek (padok, WC), külön parkoló is épült a bejáratnál, sőt elektromos autónak töltőállomás is.

Külső hivatkozások

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Németország, Königsee

Magyar Állami Földtani Intézet

Nemzeti Kastély Program I.Ütem lezárása (2023.12.17.) állapotok, tapasztalatok