Bajna, Sándor – Metternich kastély

Utolsó frissítés: 2022.01.21.

2525 Bajna, Rákóczi F. u. 24., Komárom-Esztergom megye
GPS: 47.652835, 18.602289

A teljes képgaléria megtekintéséhez, kattintson a képre!

Bajna Község a Gerecse vidék keleti részén, Esztergomtól 21, Tatabányától 24, Budapesttől 46 km-re fekszik.

A kastély története

A bajnai kastély helyén eredetileg a korábbi birtokos, a Both család udvarháza állhatott, melynek helyén. Sándor Menyhért Esztergom vármegye alispánka és országgyűlési képviselője volt. Az első kastélyépületet Sándor (II) Mihály alakíttatta ki valamikor az 1740-es évek elején a vadászkastély kibővítésével (ismert adat, hogy a kúria házikápolnáját 1742-ben szentelték fel).

A falu a XII. században már a Sándor családé, a török kiűzése után 1696-ban szerzik meg. A Sándor család a trencsén megyei Szlavnica városból származik.

Sándor Menyhért – Mihály (1692-1773) – Vincze – Móric az "Ördöglovas" (1805-1878). Sándor Mihály 1750 körül Bajnán barokk stílusú kastélyt építtetett. 1776-ban feljegyzik, hogy benne külön kápolna építésére Batthyány prímás adott engedélyt.

Sándor Móric édesapja halálakor -1822-ben- örökölte meg a bajna-biai uradalmat. Sándor Móric Metternich kancellár lányát, Metternich-Winneburg Leontine hercegnőt vette feleségül, és a kastélyt jelentős mértékben át kellett alakíttatnia, hogy méltó otthona legyen párjának. Móricz 1834-ben a kastélyt felesége, Metternich Leontina tiszteletére korának egyik legkiemelkedőbb építészével Hild Józseffel csaknem teljesen átterveztette, és újra építtette klasszicista stílusban.


A kastély épülete egyemeletes, téglalap alaprajzú. Négyoszlopos portikusza az emeletre került, hogy a terep adottságai mellett jobban érvényesülhessen (tisztán látható legyen). A középrizalit feletti timpanonban egykor a Metternich-Sándor hercegi címer volt látható. Földszintjén az ebédlőterem, a biliárdterem, a dohányzó, a kártyaszoba, a télikert és a házikápolna kapott helyett, míg emeletén a grófi és a grófnői lakosztályokat alakították ki. Itt kapott helyet a kastély urának és úrnőjének nappali és hálószobái, és itt helyezték el a gróf fegyver- és képgyűjteményét, könyvtárát és vadásztrófeáit.


A kastély belső termeinek díszítését
és a berendezési tárgyakat a milánói Scala díszlettervezője, Alessandro Sanquirico készítette. A belső terekben a fehér és az égszínkék szín volt a meghatározó. A halvány színekkel megfestett termek között -a falfestés és a bútorok stílusa alapján- volt „etruszk, „pompeji”, és „scala raffaelesca” is, melynek falfestményeihez Raffaello képei adták a mintát. A kastély bútorait részben az olasz mester tervezte, részben pedig Londonból rendelte meg Sándor Móric.

A kastély körül virágoskertet és tájképi kertet alakítottak ki. A vendégszobákat a főépület mögötti díszudvart övező épület északi oldalszárnyában alakították ki.

Sándor gróf a 19. század harmincas éveiben élt, öntörvényű, hirtelen haragú embernek tartották, aki fogadásból még a kastély erkélyéről is leugratott a lovával. A mutatványba lova belepusztult, Sándort viszont még most is ördöglovasként emlegetik a bajnaiak.


Az épület aranykorában gazdag freskókkal, tükrökkel, aranyozott díszekkel volt berendezve.
A kastélyhoz tartozó uradalmi istálló, Sándor gróf világhírűvé vált ménesének szálláshelye volt. Az egykor pompázó szépségű, húszholdas parkra ma már csak néhány szétszórtan álló idős fa emlékeztet.

 

Forrás: http://nkvp.hu/helyszinek/sandor-metternich-kastely/

NEMZETI KASTÉLYPROGRAM ÉS NEMZETI VÁRPROGRAM

Projektazonosító: GINOP-7.1.1-15-2015-00004
Támogatás összege: GINOP: 1.723.500.000 Ft Hazai: 1.299.268.278 Ft

2018. március 28-án 13 órakor került sor a Nemzeti Kastélyprogram és Nemzeti Várprogram keretében a bajnai Sándor–Metternich kastély turisztikai célú fejlesztése alapkőletételi ünnepségére.

Projekt célja: a palota műemléki értékeinek bemutatása, a főépület és a mellékszárnyak egy részének felújítása, a díszudvar helyreállítása, illetve a park teljes területén faápolási munkák kivitelezése, a sétányok részleges helyreállítása.
A fenti elemeken felül tematikus játszótér kerül kialakítása a park területén, a kiállítás interaktív eszközök és történetmesélés segítségével ismerteti meg a látogatót a kastély építésének és neves lakóinak, Sándor Móricnak, az “Ördöglovasnak” és leányának, Sándor-Metternich Paulinának élettörténetével és az ide kapcsolódó érdekességekkel. A gyerekek számára külön eszközök és kiállítási tartalom segítségével válik befogadhatóvá a kastélyok világa.

Felújítás utáni nyitás dátuma: 2021. december 11.

A KASTÉLY FÖLDSZINTJÉN AZ ÉPÜLET MÚLTJA ELEVENEDIK MEG, AZ ÉPÍTÉSTÖRTÉNET MELLETT A PUSZTULÁS IDŐSZAKA IS BEMUTATÁSRA KERÜL.
A földszinten a kastély feltárt barokk falfestményei, valamint a kastélykápolnának és a bajnai plébániának Mária Terézia királynő lánya, valamint a kastély úrnői által adományozott – iparművészeti jelentőségű – miseruhák képezik a legfontosabb látványosságot.
A kastély fénykora mellett megjelenik a pusztulás kora, a II. világháborút követő korszak, valamint bemutatásra kerülnek a kastélyhoz kapcsolódó, majd’ harminc éve zajló régészeti és művészettörténeti kutatások és ezek eredményei (fényképeken, filmrészleteken és tárgyleletekben). A kastély történetét animációs filmek is bemutatják érthető és szórakoztató formában.
A KASTÉLY EMELETÉN BERENDEZETT KIÁLLÍTÁSBAN SÁNDOR MÓRICOT ÉS LÁNYÁT, METTERNICH-SÁNDOR PAULINÁT ISMERHETI MEG TÖBB ASPEKTUSBÓL A LÁTOGATÓ.
Az északi traktus első terme Sándor Móricot, az érzékeny, művészlelkű magánembert mutatja be, aki kiválóan citerázott, s maga is írt kisebb zeneműveket, amelyek először szólalnak meg a nagyközönség számára e teremben. A kiállítás másik főszereplője a gróf lánya és örököse, Metternich-Sándor Paulina.
VISUAL GUIDE ( végére tettem néhány képet!)
A bajnai Sándor-Metternich-kastély „Ördöglovas kastélya” című kiállításán háromnyelvű alkalmazás vezeti végig a látogatókat, amelyhez a helyszínen bérelhetnek tabletet, illetve letölthetik az alkalmazást saját okostelefonjukra is (Android és iOS platformra).
A kiállításvezető az épület története mellett bemutatja a kastélyhoz köthető jeles személyeket, kiállítási tárgyakat is. A látogató a tablókon olvasható információk mellé további képeket, szöveges tartalmakat is elérhet az alkalmazás segítségével, de hangos tárlatvezetésként (audio guide-ként) is használható a program.
A kiállításvezető több tematikus útvonalat tartalmaz, amelyek közül választhat az érdeklődő:
Építéstörténet – a kastély múltja | Metternich-Sándor Paulina bemutatása | Sándor Móric gróf, az Ördöglovas bemutatása és gyermekeknek szóló kiállításvezető is elérhető.
Az 1980-as évek közepén műemléki felügyelet alá került a kastély, és megkezdődtek a kutatási-felmérési munkák. Az első érdemi munkára az 1990-es évekig kellett várni, ekkor a tető- és födémcserével, valamint a szerkezeterősítő munkákkal legalább az összeomlástól megvédték a kastélyt. 2016-ra Bajna díszéből egy kívül-belül elhanyagolt, omladozó, életveszélyes állapotú váz lett – ekkor kezdődtek meg azok a tervezői és kutatói munkák, amelyek alapján 2018 és 2021 között újjávarázsolták ezt a hazai viszonylatban is ritka klasszicista remekművet.

Külső hivatkozások:

SAJÁT TAPSZTAT A LÁTOGATÁSOKRÓL

(2007/2017) - A kastély a Magyar Államkincstár tulajdona (KVI -Tatabánya)., felújítását elkezdték, de megrekedt, engedély kérés (KVI-Tatabánya) alapján láthattam még 2007-ben. Azóta próbáltak neki új tulajdonost találni, sikertelenül. Bár az épület körbe volt kerítve, de ott jártunkkor (2017) már nem őrizték, kapu kinyitva, az épület bejárata lakatolva, rajta tábla, hogy kamerával megfigyelt terület.

(2020.07.03.) - Dr. Virág Zsolt kormánybiztos jóvoltából és a NÖF (Miniszterelnökség) engedélyével bejárhattuk barátommal (Badó Péter) a bajnai kastélyt, a képek ekkor készültek, megjelentetését a NÖF engedélyezte.

A felújítás még javában tartott, a létesítmény vezető Asszony szerint 90-95%-ban kész, szerintem ez túlzott becslés, inkább 65-70%-ot mondanék. A nyitás 2021-ben biztosan nem lesz, a Covid19 jócskán hátráltatta a munkákat, igazából a főépület (kastély) kerül felújításra, a belső udvart szegélyző épületsor csak külső felújításon esett át, belül csak födém és tető, majd egy 2-es ütemben kerül majd rá sor (igazából még funkciót is kell hozzá kitalálni). Ugyancsak elmarad a volt pálmaház épületszárny is, azzal, hogy ennek külső rendbetétele is elmarad (mostani tervek). A Park egyszerű módon kerül átalakításra, hogy látogatható legyen.

A munkálatok javában folytak még, ajtók (emelet), helyreállítása, padlózat, és a főlépcső burkolása, stb. szóval még van bőven mit dolgozni az épületen és csak ez után lehet majd szó műszaki átadásról. Ezt követően kezdődhet meg majd a kiállítások elkészítése.

A díszterem csodás lett! A megvalósításkor ragaszkodtak az eredetiséghez, ami nem volt bizonyítható, azt nem helyettesítették mással!

(2022.01.20.) - Ezt a levelet küldtem Dr. Virág Zsolt Kormánybiztosnak (Nemzeti Kastélyprogram és Nemzeti Várprogram)

"Kedves Zsolt!

Most érkeztünk haza a Bajna-ról.
Csodás munkát végeztetek, az épület, a belső szép lett, minőségi munka, még a világítás is tetszett. A kiállítási anyag is jó, nejemnek tetszett a kis videós hely, az "üveg székek" kényelmesek, a videó is jó.
Köszönet annak, aki a 70 fellettiek ingyenes belépését intézte, az összes átadott kastélyban, köszönjük szépen!
A telefonos APP is csodás, áttekinthető, jó tartalom és belekerültek az átadottak, ezt is köszönöm szépen."

2007

  

  


  

  

  

  

2017
 

2020
  

  

  

  

2022.01.20.

  

  

  

  
  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  







Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Németország, Königsee

Magyar Állami Földtani Intézet

Nemzeti Kastély Program I.Ütem lezárása (2023.12.17.) állapotok, tapasztalatok