Emlékek felidézése 20-35 év távlatából, 9.rész - Merano, Trauttmansdorff kastély, Dél-Tirol, Olaszország
Utolsó módosítás: 2025.05.20. 17:00
Számot vetettem, hová nem jutok már el ismét, hiába lehet majd újra utazni, ez is ilyen valószínűleg, többek között ide sem, így a csodás élmény marad csupán az utazásról!
A kastély, a körülvevő csodás, mediterrán parkban! |
Az utazás előzményeiről és megvalósulásáról itt olvashatsz!
Merano, Trauttmansdorff kastély parkja, Dél-Tirol, Olaszország
GPS: N 46.659893,E 11.184344
http://www.trauttmansdorff.it/
https://www.facebook.com/trauttmansdorff.giardinidisissi/
1300-ben épült az a kastély alapja, amely egy vár volt: Neuberg. A nemesi Trauttmansdorff család vásárolta meg a várat 1543 éveben. Ezt követően Trauttmansdorff sorsa fokozatosan romlott, míg 1777-ben összeomlott a torony, amely elpusztította a kápolnát is.
1846-ban költözött Gróf Joseph Trauttmansdorff Stájerországba, és visszavásárolta a már romos várat, melyet rokonai hagytak el 150 évvel azelőtt. Joseph Trauttmansdorff helyreállította és kibővítette a várat, sok gótikus elemet beleépítve. A "Trauttmansdorff Castle" modell lett számos neo-gótikus várnak Dél-Tirolban. A várkastélyt Joseph Trauttmansdorff törvénytelen fia Maurice de Leon örökölte.
1870-ben Erzsébet (Sisi) osztrák császárné választotta pihenése helyszínéül a várkastélyt. Tartózkodása alatt lánya Valerie Marie (a legfelső emeleten lakott) tette híressé, Merano városát mint híres fürdővárost.
Maurice de Leon mint tulajdonos, aki üzemeltette acsászárné ott tartozkodása alatt is a várkastélyt, végül eladta az összes vagyonát, beleértve a Trauttmansdorff várkastélyt is. A vevő Friedrich von Deuster Kitzingenből. Megtelepedvén a várkastélyban, alakította ki a kertet, melybe gyümölcsfákat is telepített, valamint a kastélynak új fényt adott.
A I. Világháború után a Fasiszta rezsim kisajátította, a várkastély az Opera Nazionale per di Combattenti tulajdonába került, és a "Castel di Nova" nevet kapta.
A II. Világháború alatt a várkastélyt Wehrmacht használta. A háború után a várkastély üres volt, és az Opera Nazionale per di Combattenti vevőt keresett rá. Amikor 1977-ben feloszlott, a várkastélyt addig még nem értékesítette, ezért a dél-tiroli tartományi közigazgatás vette tulajdonba és kezelésbe.
1990-ben végre hasznosították, a Touriseum kapott benne helyet, elkezdték a várkastély és a kert helyreállítását, felújítását. A régi kert helyén Botanikus Kert került kialakításra. Tizenkét hektáros területen négy zóna jött létre, amelyek összemosódnak: erdei kertek, virágos kertek, parkok és teraszok, a víz és a táj a Dél-Tirolban. Egy különleges vonzereje az ausztrál Wollemia (Wollemia nobilis), egy ősi örökzöld fa, mint egy ékszert acél ketrecben tartanak.
2001. június 16.-án nyitotta meg kapuit ismét a már felújított kastély és a kert, a kastélyban a Múzeum funkciója megmaradt.
A kastély és a parkjának térképe |
A kastély parkjának helyreállítása közben készült a kép (Internet!) |
Megjegyzések
Megjegyzés küldése