Kecskemét - Arborétum (Ősz) + DJI Mini 3 Drónos felvétel

Utolsó módosítás dátuma: 2024.11.06. 10:00 (Létrehozás alatt!)

Folytatásban: 2024.11.05. 14:00

A nap utazási célja Kecskeméti Arborétum volt. Nagyon régen voltunk még a feleségemmel az Arborétumban, kíváncsi voltam a mai állapotára, továbbá a térképen úgy láttam, hogy lakott területtől elég távol van, hogy drón-al repülhessek. Hát tévedtem, mert a bejáratnál már tábla fogadott drónnal repülni TILOS! Azért nem mondtam le róla, de nem az Arborétum területén, ahol tilos, hanem mellette a réten szálltam fel, és tiszteletben tartottam, hogy az Arborétumban nem, tehát csak kerítésen kívül maradtam, így is jól belátható az Arborétum, bár a fák és bokrok sűrűjében nem sokat lehet látni mást, mint fákat.

Videók lejátszási lista!

Még az Arborétumban a kilátóra felmásztam, fellépcsőztem a tetejére, onnan láttam távolabb egy nagy méretű tavat, gondoltam oda autózom, és majd a partról felszállva készítek felvételeket, de ez pedig bekerített horgásztó, így a tulajdonostól kellett volna előzetesen engedélyt kérni, de ezt az akkor már késő volt intézni, így ez a felszállás elmaradt.

A főbejáratnál lévő épület nem látogatóközpontként, hanem irodaként működik, így se inni, se enni nem lehetett, így az ebédelésre a hazafelé tartó úton Monor-on, a Nyerges Hotel & SPA éttermében ebédeltem.

Az arborétumban már jelentkeztek az Ősz színei, bár igazából még 2 hét múlva lett volna igazán színes (de ekkor volt csak lehetőségem egy látogatásra, ez van, ezt kell szeretni).

Hiába kerestem az első látogatásunk során készült képeket, egyet sem találtam, hát persze, akkor még a digitalizáció ismeretlen fogalom volt, talán színes-diára fényképezhettem? Hiába kerestem, az azóta digitalizált dia táramban, abban sem találtam. Amire emlékszem, frissen telepített Arborétum volt akkortájt,. mikor? Talán 1980-as évek vége lehetett.

A Kecskeméti Arborétum WEB lapja.

Az Arborétum története:

"Az arborétum megálmodója, a beruházás szervezője Dr. Gőbölös Antal. A fejlesztési tervek készítője Mészöly Győző, a kivitelezés kezdeti irányítója Ván László.

Az arborétum területén 1986-ig mezőgazdasági művelés folyt. Ebben az évben (1986) egy speciális erdő telepítésének munkái kezdődtek el, ahol őszi mélyszántást követően a közönséges fa- és cserjefajok mellett kísérleti jelleggel néhány díszfa, díszcserje is kiültetésre került. Az alapállomány elsősorban kocsányos tölgy, fehér nyár, valamint szil-, kőris- és juharfajokból létesült, vontgépi ültetéssel, 2,5 m-es sortáv mellett.

Az előállomány védelmében, annak fokozatos megnyitásával később kerültek beültetésre az egzóták. A különleges növények csoportos-, vagy szálankénti elegyítéssel, gépi gödörfúrós technológiával kerültek, kerülnek beültetésre.

A KEFAG Zrt. a kezdeti kivitelezési munkákat a Nyárjasi, később a Juniperus Parkerdészetének közreműködésével végezte, jelenlegi kezelője az Észak-Kiskunsági Erdészet."

.....

"Az arborétum három fő részre tagolódik, ezek a véderdősáv, tölgygyűjtemény és a gyűjteményes rész. A gyűjteményes részt kettészelő széles út, máig emlegetett nevén felhajtó út (Vasfás sétány), valamint a gyűjteményes rész ÉNY-i oldalát határoló Vadgesztenyés sétány agrártörténeti emlék. A hajdani vásárok emlékét idézi elénk a „Felhajtó út” megnevezés, hiszen valamikor az egykori „sugárúton” hajtották fel az állatokat a kecskeméti vásárba. A Vadgesztenyés sétány a „sugárutakat” összekötő körút egyik megőrzött darabja.Az arborétum területén több ősgyepmaradvány őrzi a hajdani természeti állapotokat.

A gyűjteményes rész 14 ösvényén végigsétálva ma több mint 800-féle fásszárú növényt fedezhetünk fel. A fák, cserjék ösvények menti elrendezése különböző szempontok szerint történt: a növények morfológiai jellemzőinek, rendszertani besorolásának, igényeinek és származási helyének figyelembe vételével. Így mind a fajokat, alfajokat, fajtákat tanulmányozó, vagy rendszertanban elmélyülni vágyó szakember, mind a kikapcsolódást kereső arborétumlátogató megtalálhatja a neki legmegfelelőbb sétautat. Minden ösvényen növényismertető táblák segítik a fákkal, cserjékkel való ismerkedést. A gyerekek -és felnőttek- a tanösvény állomásain olvashatnak az érdekes, kevéssé ismert rovarvilágról, denevérekről, madarakról, békákról, gombákról, Kecskemét éghajlati és az arborétum talajviszonyairól."


Kattints a képre, majd a forgató ikonra és légy türelmes, mert 182 Mpixeles a kép, idő kell hozzá, hogy élesen jelenjen meg és forgathasd!

1.rész - Az Arborétumban sétálva

Az Arborétumi sétámat alapból a XIAOMI 14 (Leica) kamerámmal rögzítettem, miközben egy telefontartós gimbalt (FeiyuTech) használtam a stabilizálásra. Milyen jó lett volna bent a sétákat a DJI NEO-val követni, de hát ha tilos, akkor tilos!

A képfelvételekre ugyan a XIAOMI 14 Leica kameráját használtam, de nem a saját (Rendszer) Kamera APP-jával, hanem a gimbal APP-ot használva, hogy mindent a gimbalról tudjak vezérelni. Ma már tudom, hogy ez az APP kamera tudása elég gyenge, viszont kényelmi szolgáltatásai (Zoom, élességállítás) jók. Ma már inkább csupán a gimbal funkciót használom csak, és az exponáló gombot a gimbalon, de a telefon gyári professzionális APP-jával készítem a felvételeket, a minőség megtartása miatt. Ráadásul nem tudom, hol és mikor leesett az élesség állító forgatógomb, így ennek használata már így kényelmetlenné is vát, talán még vásárolható manapság egy egyszerű potenciométer forgató gomb, majd megpróbálok beszerezni 1-et!


Folytatásban: 2024.11.05. 17:00

Az Arborétum látogatás után megpróbáltam felkeresni a kilátóból látott tavat, meg is találtam, de kerítéssel körbekerítve, sorompóval zárt terület, horgász tó, így csak a partról készítettem egy rövidke videót, aztán visszaautóztam az Arborétum másik bejáratához, és onnan felreptettem a DJI Mini 3-at, hogy nézzen körbe fentről, nem megsértve az Arborétum felségterületét (kerítésen kívül maradtam).

2.rész - Tó Camping - Horgász tó

Folytatásban: 2024.11.05. 17:30

3.rész - Arborétum felülnézetben (DJI Mini 3)

Folytatásban: 2024.11.06. 10:00.

Kecskemétről hazafelé Monor-on megálltam ebédelni a Nyerges Hotel & SPA Éttermében, régi vendég vagyunk feleségemmel, most egyedül voltam (feleségem fekvőbeteg), csodálkozott is a személyzet.

Mostanában az étvágyam nem a régi, kedvenc ételemet kértem (pacal pörkölt), de a felét elcsomagoltattam, mert nem fért belém. A pacal a szokásos minőség volt, másnap ez volt az ebédem.

Ebéd után esemény nélkül hazaértem (Budapest), az M0-on, ami maga a förtelem, a közlekedési morál a béka hátsója alatt!

A végére teszek néhány érdekességet (drónosoknak)


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Németország, Königsee

Magyar Állami Földtani Intézet

Nemzeti Kastély Program I.Ütem lezárása (2023.12.17.) állapotok, tapasztalatok