Kunpeszéri erdőrezervátum - Árvalányhaj - 2024.04.26.

Kunpeszéri Tilos-erdő Erdőrezervátum

"2016
A magterületet 2016-ban "Long Untouched Forest" természetességi kategóriába soroltuk Buchwald (2005) tipizálása szerint. Javaslatunk alapján bekerült a "Primary forests of Europe" adatbázisba (Sabatini et al. 2018) - Magyarországról a Kékes, Vár-hegy, Alsó-hegy, Őserdő, Szalafő, Vétyem és Juhdöglő-völgy erdőrezervátumok mellett.

1999
"Kis területű, ma már ritka és rendkívül veszélyeztetett erdőssztyepp-erdő (nyílt és zárt homoki tölgyes). Kiemelkedő természeti értékei és ritkasága miatt természetvédelmi szempontból "szentély"-nek tekintendő." ... Horváth és Bölöni (2002) Az ER-ok kutatásszempontú besorolása és rövid jellemzése 1999-ben"
Érintetlen, "sztyeppe"-s terület

Utolsó módosítás: 2024.05.03. 19:30

(Ha ezt a sort már nem látod, akkor van készen a bejegyzés, addig csak létrehozás alatt van!)

Peszéri erdő tanösvény

Évekkel ezelőtt látogattuk meg előszőt, azóta már többször jártunk itt. Most abban reménykedtünk, hogy még láthatók lesznek a kora Tavasz-i virágok, de sajnos az időjárás megbolondult, és már minden elnyílt, így csupán az Árvalányhaj hullámzása maradt.
FIGYELEM! A terület védett terület, az utakról letérni nem szabad, továbbá drónnal sem repülhető.
legter.hu

Látogatásunk előtt néhány napig esett az eső, így sáros útra számítottam, az út eleje száraz volt, a homok elnyelte a vizet, de a kifelé vezető úton bizony jobb lett volna a 4 kerék meghajtás.
Úti-videó és Utazás az erdő szélén

A Peszéri-erdő a Kiskunság egyik ékköve - (2020. MÁRCIUS 21.)

GPS: 47.085151, 19.307904

"Bács-Kiskun megye északi részén, Kunpeszér község határában rejtőzködik a homoki erdőssztyeppek napjainkra fennmaradt egyik legértékesebb, fajokban leggazdagabb képviselője, a Peszéri-erdő. A neve kicsit félrevezető, mert nemcsak változatos erdőállományai, hanem az ezekhez társuló homoki gyepek, valamint mocsár- és láprétek miatt is féltő gonddal óvjuk.

A Peszéri-erdő területe a környezetével együtt nagyszabású erdei élőhely-rekonstrukciós program központi helyszíne. Ezzel azt kívánjuk elérni, hogy a kiemelt jelentőségű természetmegőrzési terület a jövőben őshonos fajokban gazdag és sokak számára látogatható, vonzó kutatási és turisztikai célpont legyen."
...

"A 2017-ben útjára indított, OAKEYLIFE néven zajló ötéves program az Európai Unió és az Agrárminisztérium társfinanszírozásában, három szervezet (KEFAG Kiskunsági Erdészeti és Faipari Zrt., Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság, Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület) együttműködésében valósul meg. A projekt címe a kocsányos tölgy kulcsfontosságát hangsúlyozza a területen.

A program a Natura 2000 fenntartási céljainak teljesítését fenyegető helyi veszélyeztető tényezők, elsősorban az idegenhonos, fás szárú (nyugati ostorfa, zöld juhar, mirigyes bálványfa és kései meggy) és lágy szárú (selyemkóró, kanadai és magas aranyvessző) növények visszaszorítására törekszik."

Korábbi látogatásunkról készültek Facebook bejegyzések, ezeket itt lehet elérni (ez egy Facebook keresés!)

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Németország, Königsee

Magyar Állami Földtani Intézet

Nemzeti Kastély Program I.Ütem lezárása (2023.12.17.) állapotok, tapasztalatok