Szécsény-Benczúrfalva, Benczúr kúria, avagy a fekete macska nem hoz szerencsét? (2024.01.21.)

A napokban fedeztem fel, hogy ellentétes információk ellenére valóban megnyitották a nyilvánosság előtt (2024.01.16.) a NÖF a felújított Benczúr Kúriát (Szécsény-Benczúrfalva), így ma sort kerítettünk a kúria meglátogatására.


Utolsó módosítás: 2024.01.221. 14:00

Végül is Kúria vagy Kastély?

(Forrás: Dercsényi Balázs: Magyar Kastélyok, 1992, Officina Nova Könyv- és Lapkiadó Kft.; Koppány Tibor bevezető tanulmány)
A kúria (latin curia nobilitaris, nemesi kúria) egy szűkebb fogalom, amely csak a tulajdonos nemesi család életének színtere, erre alkalmas kisebb épületet jelent.

A kastély (latin castellum az eredete, a vár kicsinyítő képzős változata) nem csupán a tulajdonos családi életének színtere, hanem azé a nemesi udvaré is, amelyhez a belső kiszolgáló személyzet, a birtokigazgatás tagjai is tartoztak, bár a legtöbb esetben a kiszolgáló személyzet a mellék épületekben kerültek elhelyezésre. A birtokosnak nem csak otthona volt, hanem vagyonának őrzési helye, birtokának gazdasági és igazgatási központja, nem utolsó sorban társadalmi rangjának kifejeződése, hatalmának jelképe is.

A kastély és a kúria fogalma a különböző korokban mást és mást jelentett. A kastélynak nevezett erődített lakóhely a nemesi kúria az Árpád kórtól létezik. A középkorban erősített épületet, leginkább várkastélyt jelentett. A 18-19 századtól jelenik meg a mai értelemben a kastély fogalom igazi tartalma, amelyre, a latinból magyarított kúria és az ennek megfelelő udvarház fogalom illett a legjobban. Ezek az épületek jogilag az otthonokon kívül mindig együtt jártak a földesúri székhely fogalmával is.
Szerintem a fentiek alapján  Benczúr kúria a helyes fogalom meghatározás, hiszen a festő és családjának csupán lakóhelye volt.


A Benczúr-kastély felújítása Szécsény-Benczúrfalván

Forrás: épitészforum.hu

"Az M Építész Irodának köszönhetjük többek közt a tatai Esterházy-kastély építészeti felújítását, mely iroda szintén a hajdani Nemzeti Kastélyprogram égisze alatt kezdte meg Benczúr Gyula festő gyönyörű kúriájának felújítását is.
Az épület felújítása a Nemzeti Kastélyprogram és Nemzeti Várprogram keretében valósult meg 2020 és 2023 között, léptékében és karakterében azonban kiválik a többi felújított projekt közül. A kastély egy vidéki kúria, a főépület bruttó alapterülete mindössze nyolcszázötven négyzetméter. A rekonstrukcióval – kis túlzással – a völgybe való bezuhanástól menekült meg az épület az eredeti támfal állapotából kifolyólag.
A felújítás első lépése egy mintegy kilencven méter hosszú védmű építése volt, mely a kastélyépület északkeleti homlokzatát követi, állagmegóvási céllal. Ennek a grandiózus objektumnak terveit úgy kellett elkészítenünk, hogy a park vadregényes látványát ne csorbítsa, de megoldja a felmerülő súlyos műszaki problémákat. Eszközeink ebben a támfal vonalvezetésének és magasságának finomhangolása, és anyaghasználatban a helyi andezit kő építőanyag alkalmazása voltak. Az új támfal mentén létrejövő keskeny terasz funkcionális többletet ad. A kávézó kitelepedési lehetősége egy eddig alárendelt téri helyzetet értékel újra a völgyre való kilátással."

"A kastély nagyméretű telken épült, kertje megközelítőleg 3 ha. A jellegzetes angolpark a kastély építésekor került kialakításra.
Külön említést érdemel a 300 évesre becsült, 8-10 törzsből álló bokros növésű tiszafa (Taxus baccata), a kb. 200 éves kocsányos tölgy (Quercus robur) és az impozáns méretű fekete dió (Juglans nigra). A park kapujától - amit mára csak két romos oszlop jelez - a kastélyig vezető utat idős vadgesztenye (Aesculus hippocastanum) fasor övezi.
"

Forrás: Mul-Kor

A Kúri a felújítás után még 2023 december elején átadásra került, a látogathatóságáról ellentétes információkat olvastam az Interneten, végül is odautaztunk és valóban 2024.01.16.-án megnyitották a látogatók előtt.

A Kúria parkjában, az alsó kapun belül van kialakítva az autók részére parkoló, innen egy gesztenyesorban lévő széles zúzottkő borítású sétaúton lehet felsétálni. Az út enyhén emelkedő. Mozgássérültek részére a felső kapun behajtva a Kúria mellett van kialakítva parkoló. A Kúria két épületszárnyát összekötő üvegezett rész szolgál a látogatók fogadására (a Benczúr család ebédlőként használta), most itt van elhelyezve a pénztár és egy kávézó is.

A belépést intézve, táskáinkat megőrzőbe zárva, kabátjainkat a ruhatárba helyezve, kávézással és sütizéssel kezdtük, majd megtekintettük a múzeumi kiállítást (tárlatot).

Kérhető tárlatvezetés is, mink előzetesen az Interneten gyűjtöttünk információt, de a NÖF APP-jában is benne van a tárlatvezető Visual Guide. Gazdag anyagot mutatnak be a Benczúr család történetéből, életéből, valamint a festészetről is. Egy kifogásolást tennék csupán, a gyengén látok, az apró betűs szöveges tájékoztatókat nehezen olvashatják, a kis méretük miatt.

Forrás NÖF

"A projekt célja a kúria rehabilitációja, egy a 21. századi igényeknek és trendeknek megfelelő, komplex szolgáltatást nyújtó turisztikai attrakció kialakítása, mely a látogatók számára a kulturált pihenést, ismeretszerzést és a szabadidő minőségi eltöltését szolgálja. A fejlesztés révén a kúria közösségi, kulturális térként való hasznosítása valósulhat meg. A fejlesztés során az épület történelméhez, korábbi funkciójához kapcsolódó kiállítás jön létre, mely biztosítja az élményszerű látogatás feltételeit az élményelemeket jelentő technikai fejlesztésekkel és interaktív bemutatási formák alkalmazásával. Az épület teret ad kulturális és művészeti programoknak, esetleges alkotótáboroknak és egyéb rendezvényeknek.

Projektelemek:
  • A kastély és a műterem épületének műemléki szempontok figyelembe vételével történő építészeti, műszaki felújítása
  • Benczúr Gyula életét és munkásságát bemutató, mai kornak megfelelő, interaktív kiállítási tartalom létrehozása
  • Sokszínű, igényes kínálattal, Benczúr-tematikán és helyben termelt, kézműves termékeken alapuló ajándékbolt megnyitása
  • Kávézó, múzeumpedagógiai foglalkozásoknak helyet biztosító többfunkciós kiállítóterek és rendezvénytér kialakítása
  • Turisztikai információs pont kialakítása, ahol a látogatók információt kaphatnak a további térségbeli, közeli látnivalókról, különös tekintettel a kulturális célú attrakciókról."

A Benczúr kúria külső képei:


Hogyan mutassam be a belsőt? Jó kérdés, még gondolkodom rajta (képek/szöveg, vagy videó)? Van 170 képem!

Megpróbáltam videóba szerkesztést, de a szöveges tablók nem olvashatók, így marad a képként való bemutatási megoldás!

A drónom a kocsiban volt, hátha meg tudom mutatni a kúria környezetét, de sajnos a hőmérséklet -4 fok volt, így a repülés elmaradt!
Aztán hazafelé úton, Héhalom mközelében egy műemlék kőhídnál mégis megkockáztattam egy repülést, a hőmérséklet +1 fok, száraz és napsütés volt, a repülés sikeres volt.


Benczúr kúria története

Forrás NÖF és wikipedia.hu

"Szécsény közelében, a Nógrádi dombok közt található Dolány, ahol Benczúr Gyula élete utolsó éveiben élt és alkotott. A régi kastély egy dombtetőn állt, sűrű erdővel körülvéve, az alig százötven házból álló falu felett. Benczúr beleszeretett a fehérre meszelt kúriába, amelyet Mikszáth Kálmán tanácsára vett meg, és felújította az elhanyagolt épületet. Dolány akárcsak Benczúr „második” szülővárosa, Kassa, a Rákócziak és a Rákóczi-szabadságharc történelmi levegőjét őrizte.

A történelem pedig Benczúr munkáinak egyik legfontosabb témája volt. Őt tekintjük a magyar akadémikus történeti festészet egyik legkiemelkedőbb egyéniségének, aki múltunk számos nagy pillanatát megörökítette. Vajk megkeresztelése című képével megnyerte a történeti festészeti versenyt 1875-ben.

Első nagy sikerét 1866-ban aratta a Hunyadi László búcsúja című, a nemzeti romantikába illeszkedő képével. A Millenniumra elkészítette Budavár visszavétele című monumentális alkotását, és ő hozta létre Magyarországon az első mesteriskolát. A Szent István Bazilikában látható oltárképe, a Szent István felajánlja a koronát Máriának című, a főtemplom mozaikképe pedig A Szentmise allegóriája címet viseli. A Budai Vár Hunyadi termébe tervezett nyolc hatalmas kompozíciójából kettő készült el: a Diadalmas Mátyás és a Mátyás fogadja a pápa követeit 1915-ben.

Megfestette az arisztokrácia és a politikai élet számos nagy egyéniségét, köztük Andrássy Gyulát és Erzsébet királynét. Ugyanígy Rudolf trónörököst, Tisza Kálmánt, Tisza Istvánt, Mikszáth Kálmánt, Trefort Ágostont és I Ferdinánd bolgár cárt is megörökítette ecsetjével. Munkássága nyomán a portréfestés a századforduló egyik legkedveltebb műfajává vált. Portréi közül néhányat már a dolányi műteremben fejezett be.

A kastélyt a Wattay család építtette a XVIII. században, és később a Szontágh és az Ivánka-családok tulajdonában került. Az utolsó tulajdonos – akitől Benczúr megvette a birtokot – gróf Pejácsevich Mikó volt. A földszintes, U alaprajzú, kontytetős kastélyban boltozott terek voltak, helyenként boltozati stukkóval, vállpárkánnyal és egy kályhahellyel. Benczúrék a csendes kúriából ritka szép otthont varázsoltak reneszánsz és rokokó bútorokkal, valamint értékes műkincsekkel és keleti szőnyegekkel. A falakat a művész munkái díszítették.

A jó ízléssel berendezett kastélyról így számol be egy 1940-es újságcikk: „A bútorok nagyrésze szintén iparművészeti és történelmi értékű műremek, melyeket Benczúr Gyula utazásai közben apránként, egyenként vásárolt, gyűjtögetett össze. Hatalmas méretű faragott renaissance és barokk szekrények, az egyik egy rendkívül finom intarziával díszített, maga II. Rákóczi Ferenc használta, a berakásos évszám mindenesetre az időt jelzi. Egy finomtermetű asztal Dubarry grófnő íróasztala volt, Benczúr Párizsból hozta azzal a másik – a belső nagyterem, a szalon közepén álló – gyönyörű asztallal együtt, melynek nemcsak stílusa, hanem eredete is XVI. Lajos korabeli. A szekrényben a súlyos ónémet ólomkupák, tálak s egy rendkívül kecses antik ezüst fali kézmosó kagyló, a nagy művész müncheni korszakát idézik fel. Minden bútornak, berendezési tárgynak, művészi csecsebecsének története van.”

A kastélytól alig néhány lépésre Benczúr önálló műtermet épített. Az épület eredetileg magtár volt, melyet Benczúr megmagasított, valamint oldal- és felülvilágítós ablakkal látott el. Itt fejezte be Budapesten elkezdett híres arcképeit: Gróf Zichy Nándort, Ormódi Vilmost és itt maradt befejezetlenül legutolsó műve, Weiss Manfréd arcképe is. Olyan művek láttak itt napvilágot, mint az Európa elrablása, Orpheus és Euridike, Krisztus az olajfák hegyén, vagy a Farkassal küzdő kentaur. Benczúr halála után özvegye, Ürmössy Boldizsár Piroska ápolta a művész emlékét.

Dolányt 1927-ben nevezték át Benczúrfalvának, 1930-ban pedig Jánszky Béla építész tervei szerint elkészült a családi mauzóleum a helyi temetőben. Benczúr lányai egész az 1940-es évekig panziót üzemeltettek a kastélyban, ahol külön zongoraszoba és rádiószoba is volt. A vendégekért a szécsényi vasútállomásra hajtott ki a ház kocsisa. A család 1944. november 15-én hagyta el a házat a háború miatt. Csak 1945 után tértek vissza a kastélyba, amelyet addigra teljesen kifosztottak a műteremmel együtt."

A Kúria látogatás során 2 fekete macskával is találkoztunk + 1 harmadikkal, de azon volt egy barna zokni is az egyik mancsán!
Miért kell ezt kiemelnem? Mert hazafelé menet tervbe volt, hogy valahol ebédelni szerettünk volna. Még a parkolóban csatlakozott hozzánk az első, és felkísért minket a bejáratig, ott átvett minket egy másik, majd amikor kijöttünk, elkísért a kapuig. Ezek a fekete macskáknak bizony jelentősége volt!

Hazafelé úton Hollókő közelében van a Bableves Csárda, az volt a terv, hogy itt ebédelünk, de meghiúsult, mert nem tudtam leparkolni. A Csárda előtti rész telve volt, így a dombra felhajtva tudtam volna még szabad helyre állni, de mivel havas/jeges volt a domb, így képtelen voltam felhajtani, az első kerekek kiforogtak és visszacsúsztam. Ebéd nélkül tovább indultunk. Gondoltam, hogy útba ejtjük a Szirákon lévő Kastélyhotelt, odaérve a bejárathoz zárva találtunk, a parkoló üres volt, tehát zárva, sajnos az ebéd így meghiúsult, meg kellett várni, míg hazaértünk (Budapest), és a hazai ebédet fogyasztottuk el.
Hát ezek után mondja bárki is, hogy a fekete macska szerencsét hoz!

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Németország, Königsee

Magyar Állami Földtani Intézet

Nemzeti Kastély Program I.Ütem lezárása (2023.12.17.) állapotok, tapasztalatok